T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
ZONGULDAK / ÇAYCUMA - Gemiciler Ortaokulu

GEMİCİLER ORTAOKULU ANKARA’DA.

“Çaycuma Gemiciler Ortaokulu Ankara’ya gezi düzenledi.”

ANKARA Gemiciler Ortaokulu 11 Mayıs 2013 tarihinde öğretmenleri Sercan İNAM ve Cüneyt AYAŞ rehberliğinde Ankara’ya bir gezi düzenledi.

Sabahın erken saatlerinde başlayan gezi Devrek’te kahvaltı yapılmasıyla başladı. Gezinin ilk durağı Ankara’daki “Hava Kuvvetleri Müzesi” oldu. Öğrencilerin burada birçok uçağı ilk kez yakından görme fırsatı oldu. İkinci olarak görülen yer 2. TBMM binası oldu. Cumhuriyet’in ilk yıllarında önemli kararların alındığı bu tarihi mecliste tarihi belgeler, milletvekillerin toplandığı salon ve Mustafa Kemal’in çalışma odası gezildi. Bu tarihi havanın teneffüs edilmesinden hemen sonra yüce önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ün kabri Anıtkabir ziyaret edildi. Öğretmenlerimiz Anıtkabir hakkında öğrencilerimize gereken bilgileri aktardı. Anıtkabirdeki heykel, kabartma ya da süslemelerin her birinin tarihi ya da kültürel olayları/durumları simgelediği özellikle vurgulandı. Anıtkabir Müzesi’nde öğrenciler Gazi Mustafa Kemal’e gelen hediyeleri ve onun kişisel eşyalarını gördüler. En çok dikkatlerini çeken önderimiz Mustafa Kemal’in kütüphanesi oldu ve kitap okumanın giderek azaldığı günümüzde Mustafa Kemal’in o zorlu dönemde binlerce kitap okuduğunu bizzat gördüler.

 

Günün yarısı tarihi geziye diğer yarısı da öğrencileri eğlendirme amaçlı geziye ayrıldığı için öğle yemeğinden sonra öğrenciler önce “Hayvanat bahçesi”, sonra “Sincan Harikalar Diyarı” gezi parkına götürüldü. Öğrenciler daha önce hiç görmedikleri hayvanları canlı olarak gördü ve Harikalar Diyarında su bisikletlerine binerek ve masal kahramanların heykellerini görerek eğlendiler.

 

Gezide öğrencilere rehberlik eden İngilizce öğretmeni Sercan İNAM, amaçlarını şöyle dile getirdiler : “ Öğrencilerimizin derslerde ve kitaplardan öğrendiği bilgilerin kalıcı olması ve bu ülkenin hangi şartlarda kimlerin mücadelesi sonucu kurulduğunu bizzat tarihi mekanları görerek öğrenmelerinin daha kalıcı olacağını düşündük. Okullar sadece  ders, sınav ve akademik başarılarının ölçüldüğü bir yer değildir. Bunların yanında yeni nesillere kültürel ve ahlakî değerleri vermek, tarihin bilmenin önemini kazandırmak ve bilginin değerini yaşayarak ve yaşatarak öğretmek en önemli amacımız olmalıdır. Tarihini bilmeyen toplumların başına neler gelebileceğini söyleyen ve bir çok tavsiyede bulunan önderimizi sadece sözel anlatımlarla değil öğrencilerimize o tarihi yaşamasını bu tür gezilerle sağlayabiliriz.”

 

BASINDA YER ALAN ANKARA GEZİMİZ

 

 

 

Sondakika.com

http://www.sondakika.com/haber/haber-gemiciler-ortaokulu-ndan-ankara-gezisi-4674643/

 

Mynet Yurt haber

http://yurthaber.mynet.com/detay/zonguldak-haberleri/gemiciler-ortaokulundan-ankara-gezisi/893879

 

Çaycuma.org

http://www.caycuma.org/haberoku.asp?id=9813

 

Devrekte kahvaltıHava Kuvvetleri müzesiHava Kuvvetleri müzesiHava Kuvvetleri müzesiHava Kuvvetleri müzesiHava Kuvvetleri müzesiHava Kuvvetleri müzesi2.tbmmANKARA ANKARA ANKARA ANKARA 

Yayın: 23.05.2013 - Güncelleme: 30.05.2013 18:27 - Görüntülenme: 850